Podziękowanie dla Chóru Męskiego z Klikowej

artykuł p. Zofii Marcinkiewicz - Sybiraczki, zamieszczony w ostatnim biuletynie ,,Tarnowscy Sybiracy", o naszym chórze parafialnym

Chór, który nas Sybiraków, zadziwChórił pięknem wykonania pieśni religijnych i patriotycznych, to Męski Chór Parafialny z Tarnowa - Klikowej pod. dyr. Pana Organisty Józefa Kwapniewskiego. Powstał on w 1993 r. Inicjatorami powstania chóru byli ówczesny proboszcz ks. Julian Gancarz i organista Pan Józef Kwapniewski. Chór posiada bogaty repertuar pieśni religijnych na wszystkie okresy liturgiczne.  Uczestniczy we wszystkich ważniejszych uroczystościach kościelnych, będąc pomocą dla ks. Proboszcza. Podejmuje także liczne inicjatywy charytatywne i pielęgnuje tradycje religijne, jak choćby kolędowanie (na zdjęciu).  Cechą szczególną tego zespołu jest wykonywanie pieśni patriotycznych, wśród nich hymnu Sybiraków.

Sybiracy mieli możliwość słuchania Chóru z Klikowej na uroczystościach:

Ks. Michał Osak w czasie Jubileuszu 15 lecia Chóru powiedział:Kolęda

Pośród wielu talentów nad którymi warto się dziś w kontekście ewangelii zastanowić jest dar budowania wspólnoty i służenia wspólnocie, którą jest parafia. Dzisiejsza Niedziela jest bowiem szczególna w naszej wspólnocie. Przeżywamy Jubileusz 15 - lecia naszego Męskiego Chóru Parafialnego.  Tak to już kolejne 5 lat za nami. Wydaje się, ze tak niedawno obchodziliśmy 10 – lecie.

Płynie wiec dzisiaj do Boga dziękczynienie za dzieło, które już przez tak wiele lat jest tworzone. Płynie podziękowanie dla osób, które przed laty powołały chór, nade wszystko do ks. Proboszcza i do pana Organisty, prowadzącego chór przez te wszystkie lata.

Nie zapominamy o tych, których dziś już nie ma na jubileuszowym dziękczynieniu, bo odeszli do wieczności, a szczególnie o zmarłym w ostatnim 5-cio leciu- Panu Marianie Tarchale. …Cieszymy się zarazem, ze Chór Parafialny zyskuje nowych członków i rośnie w sile, naturalnie męskich głosów.

O odpowiedzialności i wytrwałości nie trzeba osobno wspominać. Odpowiedzialność przejawia się w podejmowaniu licznych inicjatyw i nowych wyzwań, poszerzaniu repertuaru, choćby podkreślić pieśni patriotyczne wykonywane przy różnych akademiach i nabożeństwach religijno - patriotycznych i poprzez nie współprace ze Związkiem Sybiraków ale i nie tylko, za co nasz Chór zyskuje pochwały i wyróżnienia. O wytrwałości świadczy jubileusz 15 - lecia istnienia, a wiec 15 lat systematycznych prób, co należy pochwalić, iż w trudnych sytuacjach Panowie potrafią pomimo swoich zajęć i prac, zorganizować się i śpiewać. Dziś pragniemy wam podziękować za wasz wkład w życie parafialne i liturgie sprawowana w kościele parafialnym. Aż trudno pomyśleć o wielu świętach i nabożeństwach bez udziału naszego chóru, choćby o Gorzkich żalach i prowadzeniu pieśni przy ucałowaniu krzyża, bez śpiewu kolęd, pastorałek, i mojej ulubionej… pastuszkowie hej, dość radości tej wracajcie do zagrody pilnować swojej trzody…, bez udziału w procesji rezurekcyjnej i na Boże Ciało oraz na odpust parafialny. Bez bożonarodzeniowej kolędy.

Chcę w tym miejscu podziękować, a jestem świadkiem, po 3 letniej pracy w parafii, ze służą jej nie tylko glosami. Też gdy są potrzebne – rekami, w wielu pracach parafialnych, i wiem ze będą nadal pomocni ks. Proboszczowi, bo kto śpiewa, ma dobre serce. Przyjmijcie Drodzy Chórzyści –serdeczne życzenia w dniu Jubileuszu. Niech wam Bóg błogosławi, co dnia, - tak jak to wy często śpiewacie życząc solenizantom. Niech obdarza was łaskami i zdrowiem. Was i wasze rodziny”.

Prezes Sybiraków w Tarnowie pan Zdzisław Baran wręczył panu J. Kwapniewskiemu dla całego Chóru pamiątkowy dyplom za ubogacanie śpiewem uroczystości religijno – patriotycznych, zwłaszcza sybirackich.

Dziękując, życzymy dalszych sukcesów Wspaniałemu Chórowi, przyjaciołom Sybiraków.

10  lat Grupy Kolędniczej z Klikowej

10841768 10153096169306320 530046973326153142 o10830590 10153096169491320 2324080835178488476 o
 10848863 10153096169481320 597239408867663984 o10865720 10153096169506320 4707830795371229608 o10887124 10153096169331320 5006649991779774868 o

Było barwnie, kolorowo i wesoło. Siedzibę radia RDN Małopolska odwiedziła Grupa

Kolędnicza z Klikowej.

Działa ona od 10 lat przy męskim chórze parafialnym

w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie-Klikowej.

Ponad 20 kolędników z tradycyjną gwiazdą oraz turoniem zaprezentowało na antenie radiowej

kolędy i pastorałki.

Chór parafialny powstał w 1993 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii

ks. Juliana Gancarza.

Dwanaście lat później uformowała się grupa kolędnicza, która odwiedzała mieszkańców Klikowej.

- Nasze początki były nieśmiałe, grupa nie miała strojów jedynie gwiazdę – mówi Józef

Kwapniewski, założyciel chóru. - Początkowo śpiewaliśmy trzy kolędy, jednak z czasem nasz

repertuar się rozrastał. Z roku na rok przybywały nowe stroje a także rekwizyty.

Od ośmiu lat prezentujemy nawet jasełka pod nazwą „Herody", które cieszą się dużym

powodzeniem – dodaje.

- Szkoda że do naszego zespołu nie przychodzą młodzi – mówi Czesław Wilczyński,

jeden z pierwszych chórzystów. - Jednak my chcemy podtrzymać te tradycje i pokazywać